Kültür Mantarı Yetiştirme

0
104

Son dönemde yıldızı parlayan bir kazanç kapısı haline gelen kültür mantarı yetiştirme furyası yeni yatırım aracı olarak görülen kolay işlerden birisidir. Kolay diyoruz çünkü hem bakımı olsun hem hasadı olsun hemde pazar payı olsun sizi üzmeyecek kadar iyi konuma sahip. Kültür mantarı yetiştirme işini genelde ev hanımları yada uygun ortama sahip olan kişiler tarafından tercih edildiğini söylemek mümkündür. Sermaye bakımdan fazla bir yatırım olmasına gerek duyulmaz iken kar payı oldukça verimli ve yüksektir.

Kültür Mantarı Yetiştirme İşlemi

Kültür mantarları oldukça sağlıklı besin gıdalarından birisidir. Kültür mantarı yetiştirmek için bazı aşamalarda kendiniz ile bir mini toplantı yapmanızı önermekteyim. Bu mini toplantı sadece siz ve kağıt kalemden oluşan kısa süreli karar aşaması olacaktır. Öncelikle kültür mantarını neden yetiştireceğiniz konusunda kendinize soru sormanız gerekir. Bu sorunun cevabı eğer sadece kendiniz için tüketmek ise kurulacak olan tesisin veya ortamın buna göre şekillenmesi önemli. Yok üretici olacağım kültür mantarını satarak para kazanacağım derseniz de başlangıç çizginizi bu şekilde belirlemenizde fayda var.

Kültür Mantarı Nasıl Nerede Yetiştirilir

Mantarların hemen hemen hepsi şimdi anlatacak olduğum ortamlarda yaşar ve yetişirler. Eğer siz de mantar nasıl yetişir gibi düşünce ile araştırmalar yapıyor iseniz yazımı dikkatli şekilde satır atlamadan okumanızı tavsiye ederim. Velev ki vereceğim bilgiler sizin bu işe girmeniz veya girmemeniz gerektiği noktasında ışık niteliğinde olacaktır. Başlayalım kültür mantarının yetişmesi için gereken ortama.

  • Ortam sıcaklığı 14- 23 C’ olabilir
  • Güneş Almayan Karanlık bir mekan tercih edilmeli
  • Nem oranı %80 ve daha fazla olmalıdır
  • Üretim fazla olacaksa ranza sistemi Üretim az olacaksa kutuda yetiştirme tercih edilmeli

Bunlar kültür mantarının yetiştirme ortamı ile alakalı olması gerekenler. Şimdi geldik bu sefer kültür mantarı yetiştirme işlemi için gerekli malzemeler bölümüne.

  1. Kültür Mantarı toprağı ( sizde yapabilirsiniz satın da alabilirsiniz )

Kültür mantarı yetiştiriciliği yapmak için kullanılacak toprak

 

İnternetten kültür mantarı toprağı nasıl yapılır diye araştırabilirsiniz lakin ben sizi yormamak adına üretim toprağının nasıl yapılacağı konusun da bilgiler sunayım. Bu toprak bu haliyle satın da alınabileceği gibi hemen nasıl yapılacağını da anlatalım.

Buğday Sapı
Buğday Kepeği
Melas
Amonyum Nitrat
Üre
Alçı

Ölçüleri ve gramajları nasıl büyüklükte bir üretim yapacağınıza göre değişkenlik göstereceğini unutmayın.

Bununda kararını verdikten sonra yine miktarları için derin bir araştırma yapın. Attım samanı, koydum melası hadi üre neredesin , e hani mantar neden çıkmadın sen olayı olmasın.

2.Üretim kaseleri veya sepetleri  

Kültür Mantarı üretim sepeti üreticilikte büyük önem arz etmektedir.

 

 

 

Hazırlamış olduğumuz toprağı aynen resimde görüldüğü şekilde kaplara her yerinde eşit yükseklikte olacak şekliyle koyalım. Raf sistemi olacaksa taşıyıcıları sağlam yapalım ki üretim tesisi uzun yıllar bize para kazandırabilsin.

 

 

 

3. Üretim Miseli

Kültür mantarı tohumu

 

 

Misel dediğimiz olay aslında anladığım kadarıyla bir marka. Misel olarak bilinen bu ürün kültür mantarı tohumudur. Toprağımızı da hazırladıktan sonra miseli toprağa uygun şekli ile ekme işlemi yapıyoruz. Miselin sizler için fotoğrafını paylaşıyorum. Neydi adı filan dememeniz için bir tüyo da vereyim. Resmin üzerine sağ tık yapıp “google içinde resim ara” ibaresine tıklayın, satılan yerler arama motorunda sıralanacaktır.

Ve Artık geldi üretim yapma aşamasına.  İşlemleri denildiği şekilde yaptınız miseli toprağa ektiniz neminiz tamam ortam karanlık, sıcaklık denildiği gibi ise eğer 15-20 gün içerisinde ilk mahsüllerinizi almanızda sorun olmayacaktır. Yine de hemen işe girişmeden önce ufak bir kapta deneme amaçlı olarak bir kaç tane misel ile üretim yapın. Hem bu size bir ön bilgi olur hemde daha alternatif yollar ile üretim nasıl yaparsınız onu geliştirebilirsiniz. Son olarak bir haber paylaşmak istedim. Çok hoşuma gitmişti yazımda okurlarımla paylaşayım dedim.

Yozgat Sorgun’da yaşayan ev hanımı Derya Doğan, çocuklarını büyütüp üniversiteye gönderdikten sonra aile ekonomisine katkı sağlamak için iş arayışlarına girdi. 3 katlı evinin bodrum katında hobi olarak kültür mantarı yetiştirmeye başlayan Doğan, gelen siparişleri yetiştirmek için gece gündüz çalışıyor.

Çocuklarını büyütüp üniversiteye gönderdikten sonra Sorgun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün açtığı Kültür Mantarı Yetiştiriciliği kursuna katılarak sertifika aldığını söyleyen Derya Doğan, “İlk etapta evde boş oturmak yerine hobi olarak kültür mantarı yetiştirmeye başladım. Yerim ve imkanım olduğu için evimin bodrum katında mantar yetiştirmeye başladım. Kliması, havalandırma sistemi, ranzası ve mantar kompostlara yaklaşık 15 bin lira harcadım. Şu anda günlük 200 kilogram mantar üretiyoruz. Sorgun’un mantar ihtiyacını çok rahatlıkla karşılayabilmekteyiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here