Kırtasiye Dükkanı Açmak

0
92

Herkesin okul yıllarında uğradığı, iş hayatında ise en az yılda bir kaç kez gitmek zorunda kaldığı yerdir kırtasiye. Kırtasiyeler bir çok farklı ürünle hizmet veren, çok çeşitli ürünleri bile marka model olarak ayırabilme mesleğidir bence. Öyle kolayda değildir hem kırtasiye dükkanı açmak. Sermayem var yaparım diye düşünenlerin zor bela işletmeye çalıştıklarına şahit olduğumdan yazıyorum bunları. Ne var ki öğrenilmeyecek şeyler de değil aslında. Teknik olarak bakıldığında aslında her 100 müşteriden 1 müşteri daha önce adını bile duymadığınız ürünün olup olmadığını sormaktadır.  Bunun dışında geriye kalan 99 müşteri sizin yakından bildiğiniz ürünleri almak için gelmiştir kırtasiyeye.

Sermaye50 - 150 Bin Tl
Dükkan RaflarıDükkan için çeşitli boylarda paslanmaz raflar
Gerekli Belgeler-Kira mukavelesinin sureti
-Vergi borcunun olmadığına dair maliyeden alınmış makbuz
-İtfaiye raporu
-Söz konusu dükkanın bulunduğu yer ün ilanının reklam kaydının sureti
-Esnaf ve sanatkarlar odası kaydı(bağlı bulunan meslek odasından kaydolunduğuna dair belge şart)
-Dükkan açacak kişi tacir ise, ticaret siciline kaydı.
-Kişi tacir değilse Milli eğitim bakanlığından alınmış ustalık belgesi.
-Dükkanın m2’si, krokisi, planı, pasaj ya da apartman ise bina yönetiminin onayı.
-Vergiye kaydolmak
-İşyeri Açma ve çalıştırma ruhsatı için ise yukarıdaki belgelere ilaveten istenebilecek belgeler(vesikalık, tc nüfus cüzdanı sureti gibi)
-İlgili belediyenin web sayfalarından ruhsat ve izinler için gerken başvuru formlarını doldurmuş olmak.

Kırtasiye Dükkanı Açmak İçin En Uygun Dükkan Seçimi

Kırtasiyeler müşterilerine daha yakın olmak ister, ne var ki müşteriler de kırtasiyelere. Genel olarak kırtasiye malzemeleri okullarda ve ders işlenen kurumların yakınlarında olmalılardır. Bu yüzden dükkan seçerken bu detayı göz ardı etmeyin. Kırtasiye dükkanlarında çok malzeme olduğunu söylemiştik. Bu sizin gözünüzü korkutmasın. Bunun için harcayacağınız tutar çok yüksek paralar değildir.

Kırtasiye dükkanı açmak eğer yeri iyi seçilir ise çok kazandıran iş fikirlerinden birisi olabilir. Güler yüz ile karşılayacağınız müşterilerin sayısı her geçen gün artacak ve kısa zamanda yanınızda en az iki kişi çalıştıracaksınız. Bunu yapmak için tabi zamana ve sabıra ihtiyacınız var.

Kırtasiye dükkanı açmak için neler gerekli ne yapılmalı

Kırtasiye Dükkanı Çok Karlı Bir İş Midir

Kırtasiye dükkanı açmadan önce bunu da incelemenizde fayda olacağını düşünmekteyim. İşe başlamadan önce bu bilgi de aklınızın bir kenarında olur ise daha verimli yol alacaksınız. Kırtasiye malzemelerin toptan alış fiyatları ile parekende satış fiyatları çok yüksek kar marjları bırakmaktadır. Mesela boya kalemlerinden örnek vermek gerekir ise alış fiyatınız ile satış fiyatınız arasında %100 lere yakın kar elde edebilirsiniz. Daha fazla kar etmek için daha pahallı fiyata satmak gibi bir düşünceniz olmamasında fayda var. Eğer bunu anlayan bir müşteri olursa daha sizin dükkanınıza gelmeyecektir.

Renkli kağıtlar, kalemler, ofis malzemeleri derken bir sürü malzeme arayan herkesin kırtasiyede bulmasını beklediği her üründen olması sizin avantajınız olacaktır. Bu iş biraz da nalbur dükkanı gibi düşünülebilir. Her üründen az da olsa olması gerekmektedir. Müşteri yok kelimesini hiç bir zaman sevmez bu yüzden her zaman ürün yelpazenizi genişleterek devam etmenizi önermekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here