EN ÇOK MAAŞ VEREN ÜLKELER

0
24

Kapitalist rejimin hakim olduğu dünya genelinde işçi diye tabir edilen bizlerin, patronu zengin etmeye dayalı bir sitemin içinde bulunması gerçekten üzücü. Herkesin patron olamayacağı veya herkesin çalışan olamayacağını da düşünür isek farklı bir rejimin gelişmesi bence gerekli. Benim kendimce yıllarca üzerinde kafa yorduğum bir konudur aslında bu. Çalışanın ancak karnının doyması, patronun ise çantalar ile para taşıması bir dengesizliğin olduğunun işaretidir. Dediğim gibi yıllarca üzerinde çalıştım.

Geçelim Düşündüğüm Çözüm Yoluna

Peki üzerinde çalıştığım konu neydi. Üzerinde çalıştığım konu dengesiz pay dağılımıydı. Ben ve diğerleri çalışıp hak ederek kazanılan paranın sadece çok ufak bir miktarını maaş olarak alabiliyoruz çalışanlar olarak. Bende buna şu şekilde bir düşünce ile hep karşı çıktım. İşi yapan biz, çok çalışan biz, fedakarlık yapan biz, ama parayı kazanan iş verenimiz. Bir bakıma aracı olan kişi daha çok kazanıyor. Bizlerden fazla kazanması normal ama işçilerin toplam yıllık maaşları kadarlık olan parayı günlük veya aylık olarak cebine atması anormal.

Benim stratejime göre işçilere zam yapılması ve bunu patronun kendi isteğiyle fazla yapması mümkün. “Hangi patron işçisine çok zam yapmak ister ” demeyin. Devlet büyükleri oturup meclise bir yasa çıkarırlar ise patronlar kendi kendilerine çalışanlara zam yapmak için yarışırlar.

Patronlar Çalışanlara Fazladan Zam Vermezler Mi

Verirler vermek zorunda kalırlar. Bunu detaylı olarak bir örnekle açıklayayım. Çok sade bir anlatım ile anlatayım çünkü biraz karışık olacak. Düşünelim ki bir tekstil fabrikası var ve yıllık olarak 200 tl ciro yapmakta. Bu cirodan giderler çıkıldığında iş yeri sahibine 170 tl kalıyor. Peki bu para ne oluyor, bu para işveren tarafından cebe indiriliyor. İşte benim kendimce tasarladığım çözümde burada devreye giriyor. Çözüm şu ; Bir işletme çalıştırdığı işçilerin yıllık maaşlarının toplamı kadar net gelir elde edebilmeli. Yani siz 1 tl maaş alıyorsanız ve sizinle beraber 10 çalışan varsa toplam yıllık geliriniz 120 tl yapıyor. İş verenin kazanacağı hak ettiği para buna eşit oluyor. Geriye kalan 50 tl lik kısmı ise fazla kazaca giriyor. Devlet bunu kanıtlayıp bu geriye kalan 50 tl yi iş verenden tahsil etmeli veya iki seçenek sunmalı, ya geriye kalan 50 tl yi devlete vereceksin , yada 25 tl sini çalışanlar arasında pay edeceksin.

İş veren İle Çalışan Arasında Uçurumlar İnecek

Yapılamayacak bir konu değil eğer düzenli takip edilir ise bu mümkün. Bu sayede iş veren ile çalışan arasında ki dengesizlik kalkmış olacak kanımca.

İş veren bu parayı vermemek için doğal olarak tek çözüm olan çalışanlara zam yapmakta bulacaktır. Bir fabrikanın yıllık En çok geliri olan ülkeler hangi ülkelerdir? En çok maaş veren ülkelerin ekonomik etkenleri nasıldır.  Hemen hepinizin gözlerini fal taşı gibi açıldığını hissediyorum çünkü konu cazip, çekici bir konu sizce de öyle değil mi bence öyle Neyse dilerseniz konumuza giriş yapalım ne derseniz.

ÜLKELERDE VERİLEN MAAŞLAR NEYE BAĞLIDIR?

Bir ülkenin, refah düzeyi yani ekonomisi çalışanların aldığı maaşta da kendini göstermektedir. Yani, bir ülkenin refah düzeyi, ekonomisi düşükse bu çalışanların maaşının da düşük olacağı anlamına gelmektedir. Eğer refah düzeyi, ekonomisi de yüksekse maaşları yüksek olacağı anlamına gelmektedir.

EN ÇOK MAAŞ VEREN 10 ÜLKE:

1-)ABD

abd

İlk sırada ABD bulunmaktadır. Bu durumda, ABD dünyanın en güçlü ülkesidir diyebiliriz. Dünyada ithalatta ve ihracatta 2. Sırada yer almaktadır. Ama şunu da belirtmekte fayda var ABD’de devlet sağlık sistemlerini karşılamamakta üstelik aile desteği de olmamasına rağmen yine de ilk sırada yer alıp en güçlü unvanını kazanmayı başarmıştır. Abd de asgari ücret 8.000 dolar seviyelerinde. Eyaletlere göre uygulanan asgari ücretin tüm ülkede geçerliliği yok.

2-)LÜKSEMBURG:

Avrupa’nın finans merkezi olarak anılmaktadır. Ülkedeki en önemli ihracat pazarınaysa kauçuk, endüstriyel makine ve finansal hizmetler oluşturmaktadır. Ayrıca, Lüksemburg için şöyle bir söylem vardır: Eğer Bank of America ve Citibank birer ülke olsaydı Lüksemburg olurdu ifadesi çok meşhur bir ifadedir. Lüksemburg da asgari ücret 2.000 Euro yani bizim paramızla 11.000 lira seviyelerine kadar gelmekte.

3-)NORVEÇ

Doğal kaynak olarak zengin bir ülkedir. Kereste, petrol, balıkçılık, balık ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Belirli bir alt çizgi uygulanmayan asgari ücret için ortalama 4.000 dolar diyebiliriz.

4-)İSVİÇRE:

Çikolatası ve Alp dağları haricinde; sivil özgürlükleriyle, ekonomisiyle, refah düzeyiyle de ünlü bir ülkedir diyebiliriz. Üretim açısından da; ilaçlar, kimyasallar, müzik aletleri ve hassas ölçüm aletleri üretmektedirler.

5-)AVUSTRALYA:

Dünyanın en çok maaş veren 5. Ülkeleri arasında yer almaktadır. Üstelik sadece 36 saat çalışılmaktadır. Ayrıca, Yiyecek, petrol ve çeşitli yan ürünler bakımından da ciddi bir ihracat hacmi bulunmaktadır.

6-)ALMANYA:

Avrupa’nın en büyük gelişmiş ülkeleri arasında yerini almıştır. Sağlık hizmetleri ve eğitim ücretsizdir.

7-)AVUSTURYA:

Tarihi ve doğal güzelleriyle meşhur ülke en çok maaş veren ülkeler sıralamasına da 7. Sıradan girmeyi başarmıştır. Dünyanın 12. Büyük ekonomisine sahiptir.

8-)KANADA:

Suudi Arabistan ve Venezuela’dan sonra dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülkesidir. Madenler bakımından da zengin olan ülkenin, eğitim ve sağlık hizmetleri ücretsiz olup haftalık sadece 36 saat çalışmaktadırlar.

9-) İSVEÇ:

Dünya’nın en zengin 6. Ülkesi arasında yerini almaktadır. Ekonomisinin önemli bir bölümü ihracata dayanmaktadır. Eğitim ve sağlık hizmetleri tamamen ücretsizdir.

10-)FRANSA:

Listemizde 10 numara olarak yerini almaktadır. Dünya’nın en gelişmiş 7. Ekonomisi olduğunu söyleyebiliriz. Fransa’da ortalama haftalık 35 saat çalışılmaktadır. Yani, genel olarak Fransızlar için az çalışıp çok kazanıyorlar tabirini mümkündür kullanmak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here