Eczane Nasıl Açılır

0
31

Eczane hayatımızın ve sağlıklı yaşam sürmemiz için gerekli olan zincir halkalarından birisidir. Eczane nasıl açılır , eczane açmak için neler gerekli bunları açıklamalı olarak yazacağım bu gün. Eczaneler sağlıklı yaşamımıza devam etmemiz için gereken ilaçları temin etmekle hükümlü kuruluşlardır. Eczacılık mesleği doktorluk mesleğine fazla uzak olmayan bir izlenime sahiptir toplumumuzca. Bazı kişiler bu yüzden doktora gitmeden önce eczaneye giderek derdini anlatıp ilaç vermesini isterler. Eczacılar bu durumdan rahatsız olsalar bile dertlerini anlatmak, karşı tarafı çok tatmin etmez. Eczaneler yurt dışı veya yurt içinde üretilen tescilli ve sağlık bakanlığı ürün ve ilaçları satan aracı bir kuruluş diyebiliriz. Şimdi buyurun eczane nasıl açılır bu konuyu biraz daha açalım.

ECZANE NASIL AÇILIR?

Şimdi gelelim eczanenin nasıl açıldığı konusuna. İlaçlar tüm toplumların olmazsa olmazıdır diyebiliriz. İlaçsız bir toplum düşünülemez onun içinde ekonomik krizlerde dahi en çok kar eden dükkanlar arasında eczaneler yer almaktadır. Peki, her önüne gelen eczane dükkanı açabilir mi? Bu sorunun cevabı tabi ki hayır olmalıdır. Eğer eczane açmak istiyorsanız öncelikle Eczacılık Fakültesini başarıyla bitirmeniz gerekmektedir. Ayrıca düzgün şekilde stajınızı da tamamlamanız gerekmektedir. Eczanelerde; sadece ilaç satılmamaktadır aynı zamanda hastalıklara teşhis ederek tanı da koymaktadırlar. Şimdide eczane açmak için gerekli başvuru belgeleri nelerdir ona bakalım ne dersiniz.

1- Çevrenizde eczaneye ihtiyaç olup olmadığını öğrenin.

Ofislerin olduğu yerlerden ve organize sanayi bölgesi olan alanlardan uzak durun çünkü burada insanlar yaşamaz.

Eczanelere olan talep yerleşim yerlerinde ve şehir merkezlerinde daha fazladır.

eczane nasıl açılır eczane açmak için neler gereklidir

2- Çevrenizdeki rekabeti araştırın.

3- Eczane açmak için gerekli olan bütün belgeleri tamamlayın. Eczacılık Fakültesi Diploması, biyografi, adli sicil kaydı, fotoğraf, eczane açılacak yerin krokisi, Eczacılar Odasından alınacak uygunluk belgesi vb. belgeleri ilgili kurumlardan alın.

4- İş planı hazırlayın. İş planınızda işletme ruhsatı, kira, sigorta, vergiler, malzemeler, personel, pazarlama masrafları ve aynı zamanda ilk iki yıllık gelir tahminleri yer almalıdır.

5- Eczane açmak için gerekli olan başlangıç sermayesini bulmak için bankanızdan kredi alabilirsiniz.

6- Trafiğin yoğun olduğu, park alanı olan ve aynı zamanda erişim imkanı kolay olan bir yer bulun.

7- Danışma alanı, bekleme alanı ve depo gibi yerleri düzenleyin.

8- Eczacılık sektörü ile ilgili olan bütün gelişmeleri yakından takip edin. İlgili kurumların online veri tabanlarına üye olun.

9- Bilgisayarlar, yazar kasalar, karekod okuyucuları, yazılımlar, ilaçlar ve diğer envanter gibi gerekli olan bütün ekipman ve malzemeleri satın alın.

10- Yasal gereklilikleri yerine getiren nitelikli ve güvenilir kişileri işe alın. Eczanede sürekli duramayabilirsiniz. Bu sebeple güvenilir ve deneyimli kişileri ihtiyacınız olacaktır.

11- Eczanenize güvenlik sistemi kurun. Eczaneler suçluların hedefledikleri yerler arasındadır.  Müşterilerinizi, personelinizi, işletmenizi ve kendinizi korumalısınız.

12- Eczanenizi açın.

ECZANE AÇMAK İÇİN GEREKLİ BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

 • Eczacılık Fakültesinden mezun olduğunuza dair diploma, Sağlık Bakanlığınca ve il sağlık müdürlüğü tarafından onaylanmış diploma sureti
 • TC kimlik numaranız ve sabıka kaydı gerekmektedir
 • Yardımcı eczacılık yapmak isteyenlerin en az bir yıl yardımcı eczacılık yaptığına dair SGK’dan almaları gereken belge.
 • SGK ve Türk Eczacılar Birliğinden, hizmet puanlarını belirten belge almak gerekmektedir.
 • Eczacılık yapmasına engel sağlık problemleri olmadığına dair sağlık raporu almanız gerekmektedir.
 • Eczane açmak için puanınız yeterliyse ilgili kurum tarafından ‘’eczane açmaya hak kazanmıştır’’ ibaresini almalısınız.
 • Eczacılar odasına üye olduğuna dair kayıt belgesi gerekmektedir.
 • Bölge eczacı odasından il sağlık müdürlüklerinden, mimar ve mühendislerin hazırlamış oldukları krokilerinin onaylanması gerekmektedir.
 • Eczacılık yapacağınız binanın ruhsatı ve kullanım izni onaylanması gerekmektedir.
 • Muhvaza değerlendirilmesi yapılmalıdır.
 • Eczaneyi açacağınız yerin sosyoekonomik durumuna göre katsayısı bulunmalıdır.
 • Eczane açmak için önemli hatırı sayılır bir sermayeye ihtiyacınız bulunmaktadır.
 • Eczanenizi, devir edecekseniz eğer eğitimli kişilere devretmelisiniz.
 • Eczanelerde sadece ilaç değil, çeşit olarak bitkisel besin takviyeleri, gıdalarda satmanız kar marjını yükseltecektir.

Eczane Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli

Eczane açmak için için gerekli olan sermaye tamamen sizin ne kadar büyük bir eczane olma isteğiniz ile doğru orantılıdır. Mesela ufak bir eczane olsun genellikle sıklıkla satılan ilaçların dışında ilaçlar bulunmasın derseniz u miktarı 100.000 tl aralığında tutabilirsiniz. Her ilaçtan olsun gelen müşteri geri dönmesin der iseniz de bu sermayeyi 500.00 tl ve yukarısı olarak düşünebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here