Girişimcilik

1
84

Girişimcilik denildiğinde aklınıza ne geliyor bilmiyorum ama eminim çoğunuz sözlük anlamından girişimcilik hakkında bilgi sahisiniz. Bende aslında yıllar önce girişimcilik hakkında çok fazla bilgisi olmayan sıradan bir iş yerinde çalışan bireydim. Sonra daha iyi konumda yaşamak için bir şeyler yapmaya karar verdim. Birazdan kısa bir biyografi ile girişimciliği kendi gözümle size aktarmaya çalışacağım. Umarım bu kısa benim hayatım ile alakalı olan bölümü okurken sıkılmazsınız sıkılırsanız üzülürüm 🙁 .

Girişimcilik Nedir

Girişimcilik denildiğinde sözlük bize şu anlamı veriyor ” Girişimci olma eylemi ” Peki bu girişimci olma eylemi nasıl oluyor. Girişimci olma eylemi de her zaman her fırsatın arkasında koşma yakalamaya çalışma, bazen yakalama bazen ise yakalayamadan avuçlarımızdan kayma durumu bana göre. Aklımızın dediği gibi girişimci her zaman kazanır olayı bana göre savsata. Girişimci bazen kazanır ama çoğu zaman kaybeder. Girişimci yılmaz yıkılmaz pes etmeyi düşünmez aklından geçirmez. Girişimci ruhu her daim daha yeni çabalama türlerine açık gözler ile etrafını süzer.

Yıllar önce taşradan çıkıp metropol özlemi ve fırsatlarının bana sunacağını hayal ederek geldiğim İstanbul’da, umutlarım dağlar kadar büyük ve aşılamaz dı. İbrahim Tatlıses’in kadıköy rıhtımdan denize bakarak ” Ah İstanbul şimdilik benden büyüksün ama gün gelecek ben senden daha büyük olacağım ” sözü ile her sabaha bir çuval ümit ile uyanıyordum. Günler aylara aylar yıllara devrederken anladım ki İstanbul’u yenmek değil bizimkisi ahbap çavuş ilişkisine dönmüş. Bırak İstanbul’u yenmeyi art arda yediğim sıkıntılı tokatlar, zar zor geçiniyor olmama vesile olmuş. Ev kirası, yol parası , su parası, o parası, şu parası derken ne maaş kalıyor elimde ne keyif. Sonra ek iş yapmaya karar veriyorum sene 2007, o yıllarda iş bulmak zor ek iş bulmak ise imkansıza yakın. Gerçi şimdi de farklı değil ya, her neyse. Sabah 8 akşam 5 bir dekorasyoncu da çalışıyor akşam 17.00 dan sonra da süpermarkette kasaplık yapıyorum. Anlar mıyım peki kasaplıktan, hayır 🙁 zaten benim anlamadığımı patron da anlamış ki ikinci ay kapının önüne koydu beni.

Girişimcilik Ve Ben
Bu deneyim benim daha da hırslı hale gelmeme sebep oldu. Dekorasyoncudan çıkar çıkmaz duraklarda su satmaya başladım. Aaa su satmak nedir hiç bana göre değil demeyin. Kar marjı çok yüksek . % 150 %200 lere kadar kar sağlayan bir iş. Bir kaç ay sonra biraz para biriktirdim ve sahilde dilek balonu işine girdim. Dünyam küçük hayallerim küçük, kazanmak için can attığım para ise çok zor bulunacak meblalar da değildi. Bir kaç aylık dilek balonu serüvenim de iyi para kazanınca noktalandı. Zirvede bırakmayı hep sevmişimdir. Daha sonra bir arkadaşla beraber inşaat işine adım attık. Az olsa da anladığım Elektrik ustalığı sertifikamı kullanma fırsatı zamanı gelmişti. Bir kaç ofis işi dükkan daire işi derken yavaş yavaş tanınmaya başladık. Bende ki azim diğer arkadaşta da olunca sarılıyor idik işlere.  Son olarak büyük bir plaza yapıp teslim ettiğimizde zirve de bırakma zamanı gelmişti. Bu işin bana kazandırdığı tanınma ve tanışma sayesinde ileride çok para kazanacaktım.

Girişimcilik nedir girişimci olmak için neler yapılmalı nelerden uzak durulmalı

Sonra bir internet sitesi açtırarak elektrik ve doğal gaz işleri almaya çalıştım. Çok uzun bir zaman iş gelmese de 4 ay sonunda internet sitesinden müşteri gelmeye başladı. Bu sefer işlerimde bir modernizasyon yapmalıydım ki onu da kısa zaman sonra çözdüm. Gördüm ki bu şehirde çalışarak para kazanmak kolay ama çalışarak zengin olmak çok zor. Komisyonculuk diye bilinen bir zincirin bir halkasının da bana ait olması bir şey değiştirmez diye düşündüm. Sonra internet sitesinden gelen işleri elektrikçi veya doğal gaz ustalarına yönlendirerek her işten komisyon almaya başladım. Bu sırada internet sitesi nasıl açılır web siteleri google sıralamalarında nasıl yükseltilir gibi sonuçları araştırır oldum. Çalıştım çabaladım ve öğrendim. Web siteler açtım onlarca çeşit çeşit sektör sektör çoğundan kazandım çoğundan kaybettim.

Girişimci Yılmaz Ama Arada Sıkılır

Her zaman kazanmak isteyen de kim. Kaybetmek de bazen bazı durumlar da iyi sayılabilir. Kaybettiğim her alanda kendimi zorladım sınırlarımı aştım. Sonra çok büyük düşündüm google amcanın bu gün hala üzerinde çalışma yaptığı ve her yıl güncellediği reklam ağının bir benzerini yapmaya karar verdim. Tam 8 ayımı bu iş için ayırdım. Bu süre sonunda Pc ye bakmaktan ve kod yazmaktan boyun fıtığı oldum. 8 ay sonra her şey tamam derken unuttuğum bir arkadaşım kapıyı çaldı ve para dedi. Bu unuttuğum arkadaşım tanıtım yapmak için ayırmayı düşünmediğim paraydı.
Dönem dönem sıkılırdım ama o ay çok sıkıldı canım. Yatırımcı veya sponsor bulamadım çok fazla da aramak içimden gelmedi açıkçası. Sonuç ise hüsran. Kaybedilen 8 aylık bir zaman ve kazanılan boyun fıtığı. O gün anladım ki hedefler büyüdükçe kayıplar çok fazla yaşanıyor. Sonra girdim bir işe ve çalışmaya başladım. Web siteleri yaptım ek iş olarak ve yaptığım siteleri sattım. Yavaş ilerlemek koşmaktan daha iyidir diye yavaş ve emin adımlar atmaya başladım. Ve şimdi blog yazarak para kazanmak furyasına bende dahil oldum.  Kendi blog sayfamda yazılar yazıyorum bu aralar.

Girişimci nedir sizce ?

Her bulduğu fırsatı zaman ve nakit olarak gören mi yoksa her girişimden sonra başarısız olsa dahil kalkıp önüne bakıp yeni sayfalar açmayı bilen mi. Benim girişimcilik anım bu şekilde. Acısıyla tatlısıyla girişimcilik ruhunu tanımlamasa da şapka çıkarılacak kadar taktire şayan bir iz bırakmadı bende.  Sizler için 2018 iş fikirleri sitesini mümkün olduğunca okumaya odaklı olacak şekilde anlatım dili ile sunmaya çalışıyorum umarım başarmışımdır bunu. Yorum yapmayı ve var sa sizinde girişimcilik ruhu deneyimleriniz paylaşmanızı bekliyorum. ..

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here