Solucan Gübresi Üretimi

0
29

Solucan gübresinin tarım alanında çok büyük bir etkiye sahip olduğunu biliyorsunuzdur. Bununla alakalı olarak bir çok defa haberlerde sunulmuş olan yayınları izlediğinizden eminim. Peki solucan gübresi üretimi nasıl olamakta. Solucan gübresi ne kadar bütçe ile yapılabilir ve yıllık bir üretim ile ne kadar para kazanabilirsiniz. Kabataslak bir tablo ile aşağıda ufak bir yatırım bütçesi ile yılda kazanabileceğiniz paranın sunumunu yapmaya çalıştım inceledikten sonra aşağıda detayları okumanız için devam ediyorum.

1 Yıllık Kazanç Oranı

Sermaye Zaman Kazanç
1.500 TL 12 Ay  7.000 Tl + Solucanlar

 

 

 

 

Yukarıda ki şemada 1500 tl lik bir yatırım ile yılık kazanç oranını sundum. Yahu arkadaş bu kazanç için bu çile çekilir mi diye düşündüğünüzü duyar gibiyim sanki. Acele etmeyin daha fazlasının olduğunu belirterek devam ediyorum. Bu tablo da bir yıllık kazanç var ama bunun yanında solucanlarınızın üremesinden dolayı yeni doğan solucanların sizin kazancınıza dahil olması da bulunuyor. Ortama solucanlar senede 16 ila 20 katına kadar çoğalırlar. Şimdi şunu düşünebilirsiniz hepsi dişi mi bu solucanların. Elbette , bilindiği üzere solucanlar çift cinsiyetli hayvanlardır bu yüzden hepsi de doğurma özelliğine sahiptirler. Şimdi geçelim hesabımıza;

1500 tl ile 10.000 adet solucan almıştık ve ilk yıl yaklaşık 7.000 tl kazanmıştık. Solucanlar üç ayda bir iki katına çıkabiliyor olduğundan hesabımızı ikinci yıla göre yeniden derleyelim.

12 Ayda 10.000 adet solucan ile 7.000 tl kazandık.

ikinci sene solucan sayısı 3 ayda iki katına çıktı ve ilk üçüncü ayda 20.000 ikinci üçüncü ayda 40.000 üçüncü, üçüncü ayda 80.000, dördüncü üçüncü ayda da 160.000 solucanımız oldu.

Solucan sayısını 160 bine ulaştırdığımızda elimize aylık 1.500 kg solucan gübresi geçer. Bunu da piyasa fiyatlarına orantılıyalım. Serbest piyasa da solucan gübresinin kg fiyatı 3-4 tl arasında. 1500*3=4,500 tl gibi aylık bir rakam çıkmakta. Eğer ilk seneyi atlatır ve verimli bir ortam sunar isek ikinci sene solucan gübresi işinden aylık 4,500 tl gibi kazançlar elde edebiliriz.

Solucan Gübresi Üretimi Yaptım Ama Ya Satamazsam

Evet gelelim bu işin klavye başında hesabından çok gerçek hayatta ki hesabına. Burada da rakamların kesin olamayacağını belirtmemde fayda var. Şimdi solucanları aldık besledik yetiştirdik konuya iyice hakim olduk ve hasat zamanı gübresini aldık. Peki ama bir sorun var, o da şu ki; bu solucan gübresini nerede satacağız kimleri bulacağız. Bu kısım çok önemli işte, Mercedes  markasının yeni teknoloji son derece güvenli ve donanımlı bir araba yaptığını düşünelim, eğer bu arabanın alıcısı olmaz ise mercedes firmasının bu arabayı üretmesi sadece firma için zarardır. Bizde bu örnek ile mercedes markasının bu arabayı nasıl satmaya çalıştığını düşünelim. Firma yeni bir araba yaptıktan kısa bir süre sonra başlıyor reklamlarını yapmaya. Bizde malüm firma gibi reklamını yapacağız ürünün. Solucan gübresi üretimi ile mercedes ne alaka demeyin, ikisinin ortak noktası da müşteri ihtiyaçları. Facebook instagram, pinterest gibi sitelerde solucan gübresi sattığımızı duyuracağız. Gerekir ise bu reklam için biraz bütçe ayıracağız. Satışlarımız şüphesiz ki başlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here