Börekçi Açmak

0
1441
Börekçi Açmak için gerekenler ve börekçi kazanımları

Özellikle büyük metropollerde görmeye sıklıkla alıştığımız iş yerlerinden birisidir. Börekçi açmak hem sermaye açısından hemde müşteri potföyü açısından kolay kazanılacak sektörlerden birisidir. Bunun için önemli olan iki faktöre özellikle dikkat çekmek istiyorum. Eğer sizde börekçi açmak için dükkan bakıyorsanız iş yerinizi açmadan önce bilmeniz gerekenleri yazmaya çalışacağım.

Börekçi Açmak İçin Gerekenler

Siz de ufak şirin bir dükkan tutarak börek satabilirsiniz. Fazladan bir sermayeye de gerek yok üstelik. Börek yapmayı biliyorsanız bu sizin için artı avantaj olacaktır. Yok ben anlamam börekten kasada  durabilirim derseniz de bir usta tutmanız gerekecek. Ufak bir dükkana yerleştirilmiş düzenli ve hoş duran börek tezgahınız dükkanınızı şirin gösterecektir. Hijyen konusunda katı olmanız ve hijyen kurallarına dikkat etmeniz ikinci büyük kriter diyebiliriz. Zaten olmaz ise olmaz temizlik konusudur. Kimse pis görünen bir dükkandan börek almaz. Bu nedenle daha titiz olarak müşteri sayınızı her geçen gün daha da fazla şekilde arttırabilirsiniz.

Eğer küçük sermayeli işyeri açmak istiyorsanız börekçi açmak size göre olabilir. Börekçi açmak için gereken evraklar listesine göz atarak daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Vergi levhası için gereken belgeler ( Vergi dairesi )

-İşe Başlama Bildirim  Formu  doldurulur.
-Kira  Kontratı veya Tapu Fotokopisi
-İşe  ilk  başlayan  kişinin  noter   tasdikli  imza sirküsü.
-İkametgah İlmühaberi
-İşe Başlama Formu
-Nüfus Cüzdanı Örneği

Börekçi Açmak için gerekenler ve börekçi kazanımları

Bu belgeleri temin edip hazırladıktan sonra vergi dairesinde olan işiniz bitti sayılır. Sadece börekçi için düşünmeyelim dükkan açmak için gereken evraklar vergi levhası almak için gereken evraklar bunlardır. Yukarıda da belirtildiği üzere kira kontratı için öncelikle dükkanı bulmanız ve dükkan sahibi ile aranızda bir kira kontratı imzalamanız gerekmektedir.

Nerelere Börek Salonu Açsam Tutar

Börekçiler genelde kahvaltı için uğranan yerler olduğundan insanların işe gidiş istikametleri bence daha uygun olabilir. Mesela metro istasyonlarının yakınları metrobüs duraklarının yakınları yada otobüs duraklarına yakın yerler. Yeri neresi olursa olsun börek salonu kazandırır. Tabi burada sizin de etkili rolünüz olacaktır. Müşteri ile olan hitabınız ve hijyen kurallarına uymanız, yeterlilik sertifikalarınız çok önemli.

Börek Salonun Açsam Çok Para Kazanır mıyım ?

Değerli bir arkadaşımdan bu konuda yardım istedim. O da beni çok meşhur bir pideciye götürdü. Adını burada vermek reklamını yapmak olacağından paylaşmıyorum. Kendisi 45 yıldır aynı dükkanda börekçi. Kendisi ile biraz sohbet edip basın mensubu olduğumu ve işin detaylarını öğrenmek istediğimi söyledim. Sağolsun beni kırmadı. Bundan 45 yıl önce babasının açmış olduğu börek salonu aynı lezzetini koruyormuş. Özel yağlar kullandıklarını unu ve ek malzemelerini yörelerden getirdiklerini söyledi. Zamanında babası bu denli börek yapınca kısa sürede tanınmış. O da Türkiye’nin 17 iline şube açmış. Diğer illerde Aynı lezzeti koruyamadığından ve her şubesine yetişemediğinden iflas etmiş.

1996 yılında yaklaşık 5 daire parası borç ile ilk dükkanı kalmış elinde. Azim etmiş ve borcunu kapatmış. O tek küçük dükkanı ile yeniden İstanbul’da iki ev almış. İkisini de özel üniversitede olmak üzere evlat okutmuş.  Aylık kazancını sormak istemedim zaten kendisi de söylemedi ancak yarım saat dükkanında kaldığım süre zarfında nereden baksanız 200-500 tl lik satış yapılmıştır.

O ünlenmiş artık tabi satar diye düşünmeyin daha iyi olmak için engel yok. Daha güzel hizmet sunmanın sonu yok. Umarım yazımı ve göstermiş olduğum bu emeği beğenirsiniz. Umarım sizlere de börekçi açmak için ön bilgi sunmuş olurum. Yeniden görüşmek dileğiyle herkese bol kazançlı ticaretler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here